Własny dom to ogromna radość oraz poczucie niezależności i wolności związanej z brakiem zobowiązań wobec spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Posiadanie własnej nieruchomości jest jednocześnie wymagające pod względem obowiązków związanych choćby z pracami remontowymi. Mimo to, wciąż w kulturze masowej dominuje przekonanie, że dom, a już szczególnie dom jednorodzinny jest swoistą demonstracją zamożności i życiowej zaradności. Jest to o tyle uzasadniony pogląd o ile mowa o domach stojących w miastach czy nawet na ich obrzeżach. Nieruchomość, choćby to był ekologiczny, nowoczesny dom postawiona na terenach poza miastem, nawet wiejskich będzie o wiele tańsza od mieszkania na obrzeżach miasta. Łatwo zatem wyciągnąć wniosek, że znaczna część w całości kosztów postawienia własnego domu zajmują koszty działki pod budowę.
Pomijając szczegóły związane z wyborem i zakupem działki pod naszą nieruchomość, trzeba pamiętać, że budowa domu to spore wyzwanie dla każdego kto nie miał z tym procesem wcześniej styczności. Dzieje się tak dlatego, że począwszy od prac projektowych, których wykonanie należy zlecieć profesjonaliście a skończywszy na wstawieni ostatniej dachówki musimy mieć kontrolę na postępem prac, kosztami, a nawet niekiedy nad dyscypliną samych robotników.
Warto jednak spokojnie i bez zbędnego stresu przejść przez kolejne etapy prowadzące do wybudowania naszego domu. Trzeba przy tym pamiętać, że nie można mieć wpływu na wszystko ale warto w każdym etapie uczestniczyć nie tylko jako zarządca ale również jako osoba dorzucająca kreatywne pomysły kiedy jest to wymagane. Dzięki temu, nasz dom będzie o wiele bardziej nasz, kiedy świadomość tego, że uczestniczyło się w kreowaniu całego procesu będzie większa.
Własny dom to ogromna przyjemność, która łączy się z odpowiedzialnością za samego siebie oraz otoczenie domu. Warto jednak dobrze się zastanowić, czy zamiast ciasnego mieszkania nie lepiej mieć spory domek położony kilka kilometrów poza granicami miasta?